Bratislavský hrad - základné informácieBratislavský hrad je jednou z najznámejších dominánt hlavného mesta. Týči sa na južnom výbežku Malých Karpát nad Dunajom a z hradu je naň nádherný výhľad. Na hrade sa nachádzajú vzácne exponáty našich národných dejín. Má tvar obdĺžnika s dĺžkou 340 metrov a šírkou 320 metrov. Je typický svojimi štyrmi národnými vežami. V súčasnosti slúži časť priestorov na reprezentačné účely NR SR.

V interiéri môžete nájsť numizmatickú zbierku od najstarších čias až po súčasnosť. Je tu bohatý fond zbierkových predmetov. Zachoval sa tu aj historický nábytok. Zaujímavá je aj miestnosť, kde sa dozviete ako sa meral čas. Môžete tu oceniť aj výtvarné umenie. Vystavené je tu aj historické sklo, keramika, porcelán a módne doplnky a predmety zo striebra.


Súboru budov areálu hradu dominuje mohutná hmota blokovej stavby vlastného hradu, akropola. Jej silueta zdôrazňuje hranol, ktorý vystupuje z Korunovačnej veže na juzohápadnej strane a nadstavené veže na troch nárožiach nad korunnou rímsou hradného paláca. Našli sa tu viaceré okná, fragmenty kamenárskych prác, kamenné portály. Výrazným prvkom je goticko – renesančné opevnenie. Zachovala sa tu aj Korvínová brána.

Bratislava - hrad